top of page
  • Yazarın fotoğrafıMurat Hüseyin inceoglu

Königssee "Alman Alplerinin gizli dünyası"


Alplerin arasına sıkışmış büyüleyici bir göl düşünün. Her yanı Alplerle çevrili yeşil mavi bir ortam.Almanya sınırları içerisinde ama çevresi Avusturya ile çevrili. Salzburg'a o kadar yakın ki buraya belediye otobüsü bile kalkıyor. Salzburg'tan geliyorsanız yarım gün yeterli olacaktır.Münih'ten de araba, otobüs veya tren ile ulaşmak mümkün. Günübirlik bir gezi için mükemmel bir rota, ancak kamp yapmak veya dağ yürüyüşü ilginizi çekiyorsa bir kaç gün konaklayabilirsiniz.Peki sizi Königssee'de neler bekliyor olabilir. Öncelikle buradaki yerleşim çok küçük köy ölçütünde. Eğer oraya gidince marketten alırız diye düşünüyorsanız öyle düşünmeyin.Yemyeşil içilebilir nitelikte suyu bulunan bir göl var. Köyden ilk görüşte kıvrımlı yapısı nedeniyle çok küçük bir kesimini görebiliyorsunuz. Gölün asıl güzelliğini görmek için ya dağlara tırmanmalısınız ya da tekneye binmelisiniz. Königsee’nin olmazsa olmazı ise tekneyle yarım saat süren St. Barholoma’ya elektrikli tekne yolculuğu olsa gerek.Gemilerin kış ve yaz tarifesi farklı o yüzden gitmeden inceleyin. St. Barholoma durağında bir süre vakit geçirmeniz iyi bir fikir olacaktır.


İçilebilir nitelikteki suyun berraklığı inanılmaz boyutta. Gölün kıyı kesimlerinde dibi çok bet bir şekilde görülebiliryor. İnsanın hemen atlayası gelsede suyun yıl boyunca 8-10 derece civarında olduğu bilmekte fayda var.Gemi seyahati sırasında güzel eko yapması ile ünlü bir kesim var. Eğer şanlı iseniz kaptan size trompet çalarak bunu size gösterecektir. İnanın ses yankısı o denli etkileyici ki insan burada iyi çalışılmış bir müzik gösterisi izlemenin nasıl olacağını düşünmeden edemiyor.Biraz daha ilerlediğinizde ise arka fonda Alpleri göreceksiniz. Eğer daha önce hiç görmediyseniz o İsviçre çikolatalarının kaplarını süsleyen dik, kayalık ve karlı zirveleri göreceksiniz. Manzara güzelliği çok etkileyici bunu belirtmek lazım.Göl kıyısında tekneler için yapılmış minik kulübeler var ve çok şirin görünümdeler. Manzarayı tamamlar tarzda yapılar. Göl yapısı nedeniyle kışın bile donmuyormuş ancak yoğun kar yağışından korunmak için yapılmış bu binalar.St. Barholoma fotojenik bir kilise doğrusu kimse buraya kilise için gelmiyordur. Amaç güzel bir gölde tekne gezisi ve manzara amaçlanır. Ancak bu güzel yapının da göl kıyısında manzaraya katkıda bulunduğunu belirtmek gerekir.Şöyle doğanın içinde sessizce oturup derin düşüncelere dalmak hoşunuza giderse ilk tekne ile dönmeyip bir süre burada vakit geçirmenizi öneririm. Ancak yaz ayında gelmiyorsanız bu durakta kahve ve yiyecek alabileceğiniz bir yer yok bu bakımdan hazırlıklı olmanız gerekli.St. Barholoma kilisesinin arkasındaki önü çimenlik ve kısmen ağaçlı manzaranın arkasında yükselen Alp duvarının büyüklük ve dikliğine şaşırmamak mümkün değil. Gözler çimenlerin ucunda Heidi, Peter ve keçilerini aramıyor değil.
Gölün bakir ve güzel görüntüsü bizim Uzungöl'ün ne kadar tahrip edildiğini daha iyi anlamanızı sağlayacak diye düşünüyorum. Göl çevresinde kesinlikle serbest yapılaşmaya izin verilmemiş.
Gölün öbür ucunda Almanya'nın en büyük şelalesi var. Fakat bu şelale için 1,5 saatlik bir yürüyüş yapmanız gerekiyor. Çevre dağlarda çok manzaralı rotalar var. Dağdaki Königsbach şelalesi için dağda iki saat yürüyüş gerekli. Çokmuş demeden önce internete bir yazıp bir resmine bakmanızı öyle karar vermenizi öneririm.Burası çok güzel manzaralar sunan büyüleyici bir yer. Yolunuz Bavyera veya Salzburg'a gelmişse mutlaka görülecek noktalardan birisi.0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page