top of page
  • Yazarın fotoğrafıMurat Hüseyin inceoglu

İZLANDA Bölüm: 4 "Güney Kıyıları ve Doğu"

Güncelleme tarihi: 5 Mar 2022

    Bugün beraberce oldukça uzun bir yol yapacağız. Rotamız Hörgsland Cottages'ten Seydisfyordur kasabasına kadar 450 km olacak. Dönüş gününden önceki en uzun yol olacak. Ancak içerisinde bir buzul, şelale, buzul gölü, elmas renkli buzlarla dolu bir plaj, kilise ve akıl ötesi doğa manzaralarıyla dolu bir gün sizleri bekliyor. Alıştınız sanırım sıra dışılığın sıradan gelme durumu gibi.    FOSS A SİDU

     Kartpostal dediğiniz nedir ki; bir hatıra, çarpıcı bir resim. O zaman alın size bir kartpostal. Sizi yol kenarında bir köy. Aslında ülkemiz şartlarında oraya köy bile denmez. Olsa olsa birkaç ev ama gördükleriniz unutulmaz olacak. Arkada kirkjubaejarklaustur lav akıntısı unutulmaz bir ambians. Bir an bir bakış ama işte size İzlanda.     SKAFTAFELL ULUSAL PARKI

     İzlanda’nın %14’ünü kapsayan Vatnajökull buzulunun bir parçası ve Güney İzlanda’daki en popüler destinasyonlarından biri. Sebebi ise bölgede düzenlenen buzul yürüyüşü ve buz mağarası turları denilebilir. Ekim sonu ve Kasım ayı başı itibari ile yapılmaya başlayan buzul yürüyüşleri, basit, orta ve zor olarak ayrılıyor. Ancak kış seyahatlerinde bu yapılabiliryor. Peki, biz için gidelim diye soracak olursanız alttaki iki başlık size cevabınızı vermiş olacak.

Son olarak Game of Thrones’un birçok sahnesi Vatnajökull ve özellikle Skaftafell’de çekilmiş.    SVARTYFOSS   Eminim hepiniz kilise orgu gördünüz. Ama kilise orglarına ve Reykjavik’in Hallgrimkirka’sına ilham olan bir böylesi bir başyapıtı hiç görmediniz. En büyük özelliği suyun aktığı noktadaki elle çizilmiş gibi duran büyüleyici bazalt taşları olan şelaleye parkın içinden yer yer tırmanmalı bir buçuk kilometrelik bir patika yürüyüşü ile tırmanarak ulaşılabilirsiniz.
     Ancak manzarayı gördüğünüzde buna değdiğine emin olacaksınız. Çok terlemeli ve eforlu bir yolculuk sonunda gerçekten çok etkileyici bir şelale sizleri bekliyor olacak.


Tırmanma sırasında başka şelaleler var

    Aslında küçük ama koyu renkli bazalt kayaların arasından akışı inanılmaz. Yine uyarıyorum bu yolda zaman zaman tırmanmanız gerekecek. İdman yapın, bol bol yürüyün, bacaklarınız açın, form tutun. İzlanda’nın dağlarında fenalaşıp kalmayın.


     SVİNAFELLSJÖKULL

    Svinafellsjökull buzuluyla ilgili bilmeniz gereken tek şey Intercellar’ın bazı sahnelerinin başka bir gezegende yürüdüğü sahnelerinin çekildiği yer olması. Buradaki mesaj ne bu filmi seyretmeyenler gitmeden seyretsinler olabilir.

      Fotoğraflarından buz mu, mermer görünümlü taş mı diye düşündürten Svinafellsjökull’un yakınlarına kadar araba ile gidililebiliyor. Yol ana yoldan 2 km uzunluğunda ama bir kaç bin çukuru olan sarsıntılı bir yolculuk sonrası kısa bir yürüyüş gerektiriyor.    Biraz önce Svartyfoss’ta biraz hırpalanmış olduğunuz için bunu küçük bir jest olarak düşünün. Konumuza dönecek olursak hiç buzul görmediyseniz. Buzulun nasıl bir şey olduğunu, kardan ne farkı olduğunu, bir fiyordun nasıl oluştuğunu anlamanız çok kısa sürecek.      Şunu söyleyim heyecanlanmaya başlamak için çok uygun zaman. Şurası kesin; görüntü ve ortam bu dünyaya ait değil, kendinizi hakikaten başka bir gezegende hissedeceksiniz. Buzların mavi ve beyaz görünümü çok etkileyici. Heyecanlı bir iki dakikadan sonra da bu buzlar kirli görünüyor diye düşünürseniz kirli görünümlü hallerini de püsküren yanardağ külleri sayesinde aldıklarını belirterek bitireyim. Son bir not kavram kargaşası olmaması için Vatnajökull büyük buzul onun fiyordlar içine girmiş kısımları skatafell ve svinafell diye adlandırılıyor. Peki, nasıl bir yer? Anlatılmaz yaşanır bir yer.     HOFSKİRKJA    Artık kirkja kelimesinin kilise olduğunu biliyorsunuz. Burası adanın en eski birkaç yapısından birisi. Kilise görmekten nefret gelmiş sizlere heyecan verici gelecek minik bir yapı.    Özellikle fotoğraf meraklısı olanlar için çok etkileyici ve tuhaf bir yer. Nesi bu kadar tuhaf derseniz bu adada her şey tuhaf. Ne normal ki diye cevap verebilirim.   Sanki hobbitlerin toplaşıp ibadet ettikleri yere gelmişsiniz gibi görünüyor. Oldukça sempatik ve çarpıcı.     JÖKULSARON   Jökulsarlon, İzlandacada buz gölü anlamına geliyor. Burada buzullar Vatnajökull Buzulunun erimesi sonucu oluşan buzlardan oluşuyor ve özellikle son yıllarda yaşanan küresel ısınmadan ötürü buzullar da parçalara bölünmeye ve erimeye başlamış, yavaş yavaş çözülüyor ve bu göleti oluşturuyor. Göl zaman içerisinde gitgide genişliyor ve buradaki buzullar buradan denize dökülüyor.     Göletten denize dar bir kanal ile ulaşıyor. Ana buzuldan kopan daha ufak parçalar ise bu kanalın girişinde birikiyor. Su üzerinde süzülen buzullar, ortam, renkler falan on numara.

Jenerik açıdan çok güzel ve ilginç bir yer. Gözleriniz dolacak, manzara beyninizde şok etkisi yaratacak. Normal üzeri anormal güzel bir yer.    Böylesi bir yer için bir kere buzul, göl ve deniz gerekli ki dünyada bir Alaska’da bir de burada var. Çekeceğiniz resimlerden falan bahsetmiyorum göreceğiniz güzellik, mavi buzlar, foklar, buzul inanılmaz. Ancak buzullardan esen rüzgarla havanın dondurucu olduğunu belirtmem lazım. Özellikle rüzgârın buzulların üzerinden esmesi halinde hissedilen eksi 8-10 derece oluyormuş.Bu noktada küçük kızım kutuplara geldiğimize inandım cümlesini kurdu. Kanalın batı tarafında bir hediyelikçi var arada girip ısının.
    Gezinin efsane görselliklerinden biri. Atalarımız ne demişler buzul gölünü seven soğuğuna katlanır. Gitmeden iyice çalışırsanız göle yaklaşınca arabanızı park ederek bir kaç noktadan gölü izleyin her birinin manzarası farklı. Ancak uyarayım köprüye gelene kadar gölü görmüyorsunuz. Arabayı bırakıp tepelere yürümeniz gerekecek. Sadece Jökulsaron için bu ülkeye gezmeye gelinir. Burayı görmeyecekseniz İzlanda'ya gelmeyin derim.
    DİAMOND BEACH (İCE BEACH)

     Burası Jökülsarlon Buzul Gölü’nün okyanusla birleştiği yolun batı tarafında karşında yer alıyor.    Jökulsarlon’un hemen deniz kıyısında bulunan Ice Beach, kıyıya vurmuş dev buz kütleleri eşliğinde siyah kumdan oluşan upuzun bir plaj.    Denizde parlatılmış dev buz parçalarının doldurduğu sahili ve okyanusa serpilmiş hallerini görmek, dünyanın başka bir yerinde yaşayamayacağınız bir deneyim.   Siyah kumlar, elmas rengi buzlar benzersiz, güzel ötesi. Müthiş, ıslak, soğuk ve efsane bir yer. Denizde foklar yüzüyor. Simsiyah kumlar inanılmaz parlaklıkta buzlar efsane bir nokta.    HÖFN

   Artık yavaş yavaş adanın güneyinden doğusuna geçiyoruz. Höfn kasabasında hem alışveriş yapabilir, hem de bir yemek molası verebilirsiniz. Höfn İzlanda dilinde liman demek ve kasabanın gerçekten üç tarafı da deniz ile çevrili ama üzerinde bulunduğu yarımada başka bir lagün ile çevreleniyor. Nüfusu son sayımlara göre 2000 kişi. Kasabanın adanın büyük yerleşimlerinden biri olduğunu söyleyeyim. İzlanda’da Reykjavik dışında böyle ufak kasabalardaki yerel hayatı görmek için ideal bir yer. Devam etmeden yakıt almayı unutmayın sonra 150km istasyon yok.     STOKKNES BURNU (VESTRAHORN)

     Bir burun ve yarım adadan oluşan bir yer. Giriş ücreti var ki bu çok garip çünkü bu ülkede ücretli sadece iki yer gördüm. İnanılmaz manzarası olan bir burun.   Fantastik filmlerden fırlamış gibi görünen dağlar. Buna ilave bir Viking köyü (reprodüksyon), çim adam görünümlü kum tepeleri, ağaçtan heykellerle dolu bir mekân.     Gerçek üstü diyeceğim ama bu kelimeyi o kadar çok kullandım ki ben bile sıkıldım. Ama olağan olmayan manzaralarla dolu, biraz yürümeli bir burun.
     HVALNES BURNU

     Bir manzara noktası daha; bir duruş, bir bakış, sarsıcı bir kare daha. Çok çekici aşırı ıssız, aşırı vahşi.    Hastayım bu ülkeye. Boşuna dememişler burası araba kullanması en zor ülke diye. Atlamayın sakın üzülürsünüz.     SEYDİSFJÖRDUR

    Burası bizim konaklama noktamız. Ama başlı başına bir gezi destinasyonu. Fiyort içerisinde bir köy. Kıvrımlı manzaralı bir yol, fotojenik evler, serpiştirilmiş birkaç şelale ve kayalar. Bugün içinde buz olan fiyortlar gördünüz. Son olarak da içinde deniz olan fiyort ile tamamlayalım. Çok yorulduysanız gezme işini sabaha bırakın. Çünkü Jökulsaron'dan Seydisfyordur'a oldukça virajlı bir 190km yol var. Manzaralar çok güzel ama yorucu. Adanın ilerisine geçmek için bu bölümü kat etmeniz gerekecek. Bunu da bu güzel ada için ödenecek bir bedel olarak görün. Ancak burası 665 nüfuslu bir yer. Artık büyüklüğünü siz hayal ediverin. Kilisesi, evleri, fiyordu şirin mi şirin. Marketi, pizzacısı bile var.     Konaklama için Seydisfyordur apartments diye bir ev kiraladım. Ev çok güzel bir tasarım ev. Evde her şey düşünülmüş çok yeni ve çok bakımlı. Kesinlikle öneririm.

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page